Aktualności

woj. mazowieckie

Aktualności

woj. mazowieckie

Rozpoczęcie badania epidemiologicznego w województwie mazowieckim
15.01.2018 r.

Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować iż w dniach 12 i 13 stycznia 2018 r. na ternie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się inauguracja badania epidemiologicznego Nomed-AF w województwie mazowieckim ostatnie 16 województwa objętego badaniem epidemiologicznym Nomed-AF. Na terenie woj. mazowieckiego do badania zostanie włączonych 456 osób w wieku powyżej 65 lat z następujących gmin: Golymin, Jasieniec, Nowe Miasto nad Pilicą, Rzeczniów, Sieciechów, Szydłowiec, Zatory, Józefów, Ostrów Mazowiecka, Sochaczew, Sulejówek, Legionowo, Warszawa Mokotów, Warszawa Ochota, Warszawa Praga Południe, Warszawa Śródmieście, Warszawa Ursynów, Warszawa Wola, Radom. Planowane zakończenie badania epidemiologicznego w województwie mazowieckim nastąpi na przełomie marca i kwietnia br.woj. śląskie

Województwo śląskie włączone do projektu NOMED
04.12.2017 r.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować iż w dniach 02 i 03 grudnia 2017 r. w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia odbyła się inauguracja badania epidemiologicznego Nomed-AF w województwie śląskim. W regionie śląskim do badania mającego na celu wykrywanie migotania przedsionków i niemego migotanie przedsionków, zostanie włączonych 430 osób w wieku powyżej 65 lat z 17 gmin: Gilowice, Istebna, Łodygowice, Mykanów, Kłobuck, Krzepice, Ustroń, Bielsko-Biała, Bytom, Jastrzębie Zdrój, Mysłowice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice i Katowice.

woj. wielkopolskie

Województwo wielkopolskie włączone do projektu NOMED
11.11.2017 r.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować o rozpoczęciu badania epidemiologicznego projektu NOMED-AF w województwie wielkopolskim, w którym do badania zostanie włączonych 251 osób w wieku powyżej 65 lat z 12 gmin.

Forum Inteligentnego Rozwoju - nagroda

Kardio-Med Silesia z polską nagrodą Forum Inteligentnego Rozwoju
23.10.2017 r.

Szanowni Państwo,
W dniach 23-24.0.2017 w G2A Arena w Rzeszowie odbyła się konferencja "Zdrowe Społeczeństwo - bezpieczeństwo zdrowotne Polaków" organizowana w ramach II Forum Inteligentnego Rozwoju, podczas której nastąpił odbiór nagrody przyznanej Śląskiemu Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia za realizacje projektu „Nomed-AF – Nieinwazyjny monitoring we wczesnym wykrywaniu niemego migotania przedsionków (AF)”.

Serdecznie dziękujemy za zaufanie.

Województwo łódzkie oraz lubelskie

Kolejne województwa włączone do projektu NOMED-AF
17.10.2017 r.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować o rozpoczęciu badania epidemiologicznego projektu NOMED-AF w kolejnych województwach: łódzkim oraz lubelskim.
W województwie łódzkim w badaniu weźmie udział 218 osób w wieku powyżej 65 lat z 10 gmin.
W województwie lubelskim w badaniu weźmie udział 196 osób w wieku powyżej 65 lat z 9 gmin.

Kongres PTK

„Innowacje w Ochronie Zdrowia” – Konferencja pod patronatem Ministra Zdrowia oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
29.09.2017 r.

Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, iż w dniu 28 września 2017 r. została zorganizowana przez Komitet Sterujący STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju konferencja „Innowacje w Ochronie Zdrowia”.

Celem spotkania było przedstawienie i przedyskutowanie nowoczesnych rozwiązań, które będą sprzyjały postępowi zarówno naukowemu, technologicznemu jak i organizacyjnemu, w instytucjach związanych ze służbą zdrowia. Zaprezentowane zostały najważniejsze projekty programu STRATEGMED, a także ciekawe rozwiązania międzynarodowe. Partnerem technologicznym konferencji była firma Ricoh, która przedstawiła najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie druku 3D za pomocą komórek macierzystych oraz systemów zarządzania szpitalami oraz służbą zdrowia.

Konferencja pod patronatem Ministra Zdrowia oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na konferencji Konsorcjum Projektu Nomed-AF było reprezentowane przez: Pana Prof. Zbigniewa Kalarusa (Kardio-Med Silesia), Pana Prof. Tomasza Zdrojewskiego (GUMED) i Pana Prezesa Adam Konka (Kardio-Med Silesia). Pan Prof. Zbigniew Kalarus przedstawił prezentację: „System monitoringu oparty o technologie telemetryczną na przykładzie Projektu Nomed-AF”.

Kongres PTK

Projekt NOMED-AF na XXI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
12.09.2017 r.

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, iż na XXI Międzynarodowej Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach odbyła się w dniu 21 września 2017 r. sesja „Innowacje w diagnostyce migotania przedsionków – nieinwazyjny monitoring we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków NOMED-AF której Organizatorem był Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Moderatorami Sesji byli: Zbigniew Kalarus (Zabrze), Adam Konka (Zabrze).

W ramach sesji zostały wygłoszone następujące prelekcje:

- Nieme migotanie przedsionków – dlaczego ważne, aby je wykrywać? – Adam Sokal (Zabrze)
- Innowacyjne długotrwałe monitorowanie EKG w badaniu NOMED-AF – Beata Średniawa (Zabrze)
- Faza epidemiologiczna badania NOMED-AF – Tomasz Zdrojewski (Gdańsk, Warszawa), Krzysztof Rewiuk (Kraków)

Województwo świętokrzyskie i podkarpackie

Projekt NOMED-AF w ponad połowie województw w Polsce
12.09.2017 r.

Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż projekt NOMED-AF, którego liderem jest Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, swoim zasięgiem objął już ponad połowę kraju. W ubiegły weekend do wspólnej walki z migotaniem przedsionków dołączyli pacjenci z województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami prasowymi dotyczącymi tego wydarzenia:

Kardiologia i diabetologia

Prasa o Kardio-Med Silesia
24.08.2017 r.

Szanowni Państwo,
Jest nam miło poinformować, iż w sierpniowym wydaniu czasopisma "Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej - Kardiologia i Diabetologia" ukazał się artykuł informujący o Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia i projektach jakie obecnie są realizowane w KMS. Zapraszamy do lektury.

PTK

XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
24.08.2017 r.

Szanowni Państwo,
Pragniemy przypomnieć, iż już za miesiąc rozpocznie się XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – 21-23 września 2017 r. w Katowicach.

Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywać się będzie w nowoczesnej przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Po raz kolejny przedyskutowane zostaną najnowsze problemy dotyczące chorób układu krążenia, a także podsumowane dokonania z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. W programie tegorocznego Kongresu znalazły się również zagadnienia związane z wykorzystaniem rozwiązań telemetrycznych w kardiologii. Do Katowic zostali zaproszeni wybitni eksperci z kraju i zagranicy.

W ciągu 3 dni obrad odbędzie się ponad 120 sesji, wśród których nie zabraknie jak co roku sesji sekcji, sesji przypadków klinicznych, sesji prac oryginalnych oraz sesji satelitarnych.

Więcej informacji na stronie Kongresu: www.kongres2017.ptkardio.pl

Serdecznie Zapraszamy do Udziału
Zespół Kardio-Med Silesia

Województwo dolnoślaskie, opolskie i lubuskie

Kolejne województwa włączone do projektu NOMED-AF
07.08.2017 r.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować o rozpoczęciu badania epidemiologicznego w kolejnych województwach: lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim.

W województwie lubuskim w badaniu weźmie udział 73 osób w wieku powyżej 65 lat z 4 gmin.

W województwie dolnośląskim w badaniu weźmie udział 231 osób w wieku powyżej 65 lat z 11 gmin.

W województwie opolskim w badaniu weźmie udział 81 osób powyżej 65 lat z 4 gmin.

Województwo małopolskie

Województwo małopolskie włączone do projektu NOMED-AF
03.07.2017 r.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować o rozpoczęciu w dniu 01 lipca 2017 r. badania epidemiologicznego w województwie małopolskim. W województwie małopolskim w badaniu weźmie udział 254 osób w wieku powyżej 65 lat z 11 gmin.

Województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie

Województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie włączone do projektu NOMED-AF
24.05.2017 r.

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować o rozpoczęciu badania epidemiologicznego w kolejnych województwach m.in: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Więcej informacji w materiałach wideo:
TVP BIAŁYSTOK
TVP OLSZTYN

Logotyp Konferencji Episkopatu Polski

Patronaty honorowe: Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Metropolity Katowickiego dla Projektu NOMED-AF
15.03.2017 r.

Z przyjemnością informujemy, że realizowany w ramach rządowego programu badań i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED – Projekt NOMED- AF, którego Liderem jest Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, głównym partnerem akademickim – Gdański Uniwersytet Medyczny, zaś ze strony przemysłu – Comarch Healthcare i ITAM z Zabrza został objęty Patronatami honorowymi: Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca oraz przez księdza Biskupa Stefana Regmunta Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

Zdjęcie kamizelki NOMED-AF

Rozpoczęły się badania epidemiologiczne w ramach projektu NOMED-AF w woj. pomorskim
11.03.2017 r.

W 7 gminach woj. pomorskiego: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Wejherowo, Kartuzy, Ustka i Osieczna specjalnie wyszkolone pielęgniarki rozpoczęły badania kardiologiczne wylosowanych mieszkańców tych gmin w wieku 65 lat i więcej. Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 10 marca br. Celem badań w ramach programu NOMED-AF jest redukcja liczby udarów mózgu w Polsce poprzez wczesne wykrywanie niemego migotania przedsionków (AF).

Podczas otwarcia projektu głowne elementy badań podsumowali prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Jacek Bigda, prorektor GUMed ds. rozwoju i organizacji kształcenia oraz Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

Nieme migotanie przedsionków to takie, które nie powoduje żadnych istotnych objawów. Celem szczegółowym NOMED-AF było opracowanie nowoczesnego systemu telemedycznego do 4-tygodniowego monitorowania wysokiej jakości sygnału EKG, by w ten sposób wcześnie wykrywać nieme migotanie przedsionków. Urządzenia takie, wraz z systemem transmisji sygnału EKG do centrum monitorującego, zostały w ostatnim roku przygotowane, szczegółowo sprawdzono ich jakość i obecnie zostały wyprodukowane przez Comarch S.A. na rzecz rozpoczynających się badań wylosowanej reprezentatywnej próby Polaków w Programie NOMED-AF.

Przez najbliższe 12 miesięcy Gdański Uniwersytet Medyczny będzie koordynował ogólnopolskie badanie, które oceni częstość występowania niemego migotania przedsionków oraz głównych czynników ryzyka i schorzeń kardiologicznych w reprezentacyjnej próbie 3000 Polaków w wieku ponad 65 lat. Losowania dokonało z operatu pesel Ministerstwo Cyfryzacji. Do badania zostanie wyszkolonych i zatrudnionych około 250 pielęgniarek w całym kraju. Szkolenie w Gdańsku inauguruje cykl szkoleń, które odbędą się we wszystkich pozostałych województwach w kraju.

NOMED-AF jest realizowany w ramach rządowego programu badań i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED. Liderem Programu jest Park Technologii Kardiomed Silesia, głównym partnerem akademickim – Gdański Uniwersytet Medyczny, zaś ze strony przemysłu – Comarch Healthcare i ITAM z Zabrza. Program przygotowali i wezmą w nim udział wybitni polscy eksperci z ośrodków kardiologicznych w Zabrzu, Warszawie, Szczecinie i Krakowie. Część neurologiczną, dotyczącą ryzyka udaru mózgu będą realizować lekarze z Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed.

Program NOMED-AF jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia. Wsparcia dla badań i honorowy patronat projektowi NOMED-AF udzielił również Ksiądz Arcybiskup Stanisłąw Gądecki - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski.

Ważne informacje:
Projekt na Pomorzu jest realizowany u wylosowanych mieszkańców gmin : Gdańsk, Gdynia, Rumia, Wejherowo, Ustka, Osieczna, Kartuzy. Opis inauguracji w Pomorskiem jest dostępny na stronie:
https://gumed.edu.pl/38369.html
oraz w TVP:
http://gdansk.tvp.pl/29420560/09032017

Logotyp Konferencji Episkopatu Polski

Patronat Honorowy Ministra Zdrowia dla Projektu NOMED- AF
17.02.2017 r.

Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż projekt NOMED- AF realizowany w ramach projektu Strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED II został objęty Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia.